Požár restaurace Chata Tesák

Dne 29.01.2022 byla naše jednotka povolána k požáru nízké budovy, chaty, restaurace v katastrálním území obce Rajnochovice(Tesák). Jednotka dle příkazu vyjela s HVS311 CAS a následně po tel. kontaktu s KOPIS také s HVS312 DA. Vlivem namrzlé komunikace byla přizpůsobená jízda podmínkám na silnici a došlo ke zdržení cca 3min.

Jednotka dorazila k události jako čtvrtá. Na místě již zasahovala HZS BpH, JSDH Chvalčov, JSDH BpH.

Provedeným průzkumem bylo zjištěno, že je objekt částečně ze zadní a pro nás při příjezdu viditelné pravé boční strany v plamenném stádiu hoření, a že ze přední strany zatím požár pozorován není. Nicméně již při příjezdu byla i přední strana budovy silně zakouřena a následně během cca 20min také začala hořet v prostoru střechy a následně došlo k propadnutí konstrukce a postupnému požáru v 1 patře a dalšímu propadnutí konstrukce a požáru v přízemí.

Naše nasazení ihned po příjezdu a domluvě s VZ probíhalo ze přední strany od vstupu do budovy s jedním proudem C, a dále z pravé boční strany, také 1 proudem C. Na této pravé straně se dle informací od VZ ještě nacházel HUP pro budovu, který jsme vypnuli. Hasební zásah probíhal první 3 hodiny z naší strany za využití dýchací techniky 2x Drager a 2x Saturn. Po vyprázdnění prvních 2 láhví k přístrojům Drager byly 2 plné vypůjčeny z vozu HZS Bph. Následně byly od HZS VM , který na místo dorazil s protiplynovým kontejnerem, vypůjčeny 2 tlakové láhve a 2 kompletní přístroje Drager z důvodu využití všech plných láhví pro Saturn a Drager z našeho vozu.

15min po příjezdu jednotky bylo po domluvě s VZ rozhodnuto o posunutí 2 OA, které se nacházely v těsné blízkosti zasaženého objektu a byly tak uchráněny před sálavým teplem. Odtaženy byly za využití navijáku na naší CAS.

Po celou dobu zásahu naše CAS za pomocí elektrocentrály a osvětlovacího stožáru prováděla osvětlení místa události ze strany od vchodu do budovy.

Po příjezdu AZ HZS Vsetín bylo z naší CAS vytvořeno další vedení B pro hasební práce z výškové techniky. Naše jednotka po celou dobu zásahu do redukce sil doplňovala hasební vodu do AZ.

Jeden člen jednotky po domluvě s VZ prováděl až do redukce sil řízení provozu na komunikaci vedoucí kolem místa události. Především však prováděl řízení rozdělování CAS s hasební vodou, neboť byly vytvořeny 3 hasební úseky, kdy na každém úseku byla 1 CAS, která prováděla hasební práce. Zbylé CAS prováděly kyvadlovou dopravu vody z BpH. 1 CAS HZS BpH, hašení levé a přední strany. CAS JSDH Hošťálková hašení přední a pravé strany + zásobování AZ. CAS JSDH Chvalčov prováděla hašení ze zadní strany a ochranu lesního stroje, který byl u budovy parkován.

Tento člen, který řídil doplňování a provoz u místa události předával veškeré info VZ ohledně příjezdu dalších SaP, cestářů, ZZS a energetiků a dále komunikoval s jednotlivými úseky o aktuální potřebě hasební vody, kdy priorita vždy byla voda pro AZ.

Po lokalizaci jednotka až po redukci sil prováděla dohašování skrytých ohnisek a drobné rozebírání konstrukcí pomocí sekery a ženijních prostředků.

Po redukci sil v cca 7:30 jednotka provedla úklid bojového vedení a vrátila se zpět na základnu.

Při události byl z naší strany uchráněn majetek v hodnotě 70 000Kč, tedy 2 osobních automobilů, které byly odtaženy. Vzniklá škoda přesahuje 12 000 000kč.

U naší jednotky nedošlo k žádnému zranění.

U jednotky došlo k poškození 1 hadice C, která byla vedena k hašení z boční strany. Dále došlo k prasknutí páky na rozdělovači u vývodu B. Dále došlo ke ztrátě zásahové rukavice Holík Karla, kdy o této ztrátě byl VZ informován.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

© 2020 made by Lahva All Rights Reserved