Technická pomoc – na žádost ZZS

Dne 1.11.2021 krátce po poledni byla vyslána naše jednotka k záchraně osoby zavalené stromem. Jednotka dle příkazu vyjela s terénní 4kolkou a následně po domluvě také s HVS312 DA.

Po příjezdu na MU, kde jsme dorazili jako první před HZS BpH, byla průzkumem nalezena 1 raněná osoba v péči kolegy. Osoba byla vyproštěna z pod stromu a nebyla zavalena. Dané info bylo předáno na linku ZZS, kterou měl zachraňující kolega lesního dělníka na mobilním hovoru, zároveň rozsah zranění dovolil přesně popsat MU pro přistání vrtulníku ZZS.

Osoba si stěžovala na bolest pánve a zad. Vzhledem k rozsahu zranění jsme rozhodli, že do příjezdu lékaře musí osoba zůstat pro ni v relativně pohodlné poloze, abychom nezpůsobili další případné nechtěné zranění. To potvrdily i následné přijíždějící jednotky HZS. Do příletu vrtulníku ZZS, který byl z lékařské stránky na MU první a spuštění se lékaře z výšky jsme byli v kontaktu s pacientem a ve spolupráci s HZS BpH a následně lezci ze Zlína a VM mu poskytovali předlékařskou péči.

V průběhu řešení MU bylo třeba sledovat okolí MU z důvodu visících 3 stromů, které naštěstí nebyly přímo nad MU a přímo tak neohrožovaly zásah, nicméně byly ve vzdálenosti cca 4m a bylo třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Po příchodu lékaře, kterému jsme pomohli s donosem zdrav. materiálu si osobu převzal do své péče. Osoba byla ošetřena a až následně s ní bylo pohnuto tak, aby byla uložena do vakuových nosítek, které následně byly vloženy do našich vanových nosítek pro lepší transport osoby. Zprvu se přemýšlelo o transportu pomocí naší 4kolky a transportního vozíku. Pro komfort pacienta a povahu jeho zranění však bylo rozhodnuto o pěším transportu.

Pacient byl u vrtulníku ZZS, který přistál o cca 300m od MU, přeložen na nosítka ZZS a naše vanová nosítka jsme si vzali zpět.

Následně jsme uklidili svůj materiál a po odletu vrtulníku ZZS jsme se po domluvě s VZ vrátili zpět na základnu.

Při události jsme využili krční límec, který byl potřísněn krví od lehkého zranění na čele zraněného. Následně byl odejmut a využit límec ZZS. Tento límec byl vyřazen z výbavy JSDH kvůli jeho potřísnění krví. Dále byl využit drobný obvazový materiál.

Při události jinak z naší strany nedošlo ke zranění, ani poškození materiálu.

Chtěl bych vyzdvihnout práci operačního důstojníka, který objektivně posoudil lokaci MU a správně vyslal SaP, dle skutečné lokace a blízkosti MU. Nebýt prvotní desinformace o MU by naše jednotka na MU byla o cca 5 min dříve a tedy o cca 8min dříve jak kterákoli další pomoc.

© 2020 made by Lahva All Rights Reserved